Türkiye'nin Harry Potter Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Türkiye'nin Harry Potter Forumu

Türkiye'nin Harry Potter ForumuHoş geldin, .
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Mesaj Sayınız: 0

AnasayfaKapıAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapHarry Potter Ve Melez Prens Oyun İnceleme Zikodz
Forumumuz, Harry Potter Hayran Sayfası | Türkiye'nin Resmi Forumudur.

Harry Potter Ve Melez Prens Oyun İnceleme

3 posters
YazarMesaj
PatiAyak
Genel Yetkili
Genel Yetkili
PatiAyak

Sihir Puanı : 187
Nereden : İstanbul
Erkek

Harry Potter Ve Melez Prens Oyun İnceleme Empty
MesajKonu: Harry Potter Ve Melez Prens Oyun İnceleme   Harry Potter Ve Melez Prens Oyun İnceleme EmptyPerş. Eyl. 23, 2010 4:17 pm

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Serinin 6. oyunu da bizlerle.. Resmi çıkış tarihi 7 Temmuz olmakla birlikte, bir kaç gün önce elime geçti illegal yollardan. Oyuna başladığınız andan itibaren her oyundaki gibi kendinizi Hogwarts atmosferine kaptırıyorsunuz. Şatonun kapılarından koridorlarına kadar her şey kitapta ve filmde anlatılanla birebir modellenmiş. Ancak oyunun bu küçük artı özelliğinin yanında bir sürü eksi özelliği var.. Bunları sıralamadan önce oyunda yapabildiğiniz şeyler hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Quidditch : Maçlarda ve antrenmanlarda sadece arayıcı olabiliyorsunuz. Oyun boyunca Harry yi kontrol ederken Harry nin Snape e “bana efendim demenize gerek yok profesör” tarihi cümlesinin ardından aldığı haftasonu cezası sırasında oynanan müsabakada Ginny yi kontrol ediyorsunuz ve müsabaka boyunca Cho ile havada bağırarak konuşuyorlar. Kızların quidditch için uygun olmadığına dair fikrim bir kat daha güçleniveriyor oyunun bu bölümünde.
İksir : Oyun boyunca yapmanız gereken bir başka şey de iksir yapımını öğrenmek. Oyun bitene kadar defalarca iksir yapıyor, Slughorn un iksir kulübüne katılıyor, Dumbledore un iksir yapma görevlerini yerine getiriyor ve bazen de şahsi ihtiyaçlarınız için Bitkibilim binasındaki İksir kulübüne gidip oradan malzemeleri tedarik ettikten sonra iskir yapıyorsunuz. İksir yapımı her ne kadar zor olsa da gayet hoş olmuş. Kazana garip sıvılar ekleyerek, kurbağalar, denizatları, garip şekerler ve bitkiler atarak, karıştırarak, altındaki alevi artırarak sizden istenen renge ulaşmaya çalışıyorsunuz ve bu işi yaparken zamana karşı yarışıyorsunuz. İksir yapmadaki başarınıza göre puanlar alıyor ve bu puanların azlık/çokluğuna göre rozetler kazanıyorsunuz.
Düello : Oyun içerisinde sık sık düello yapmak durumunda kalıyoruz. Bunların bir bölümü Düello Kulübü müsabakaları. Keyfi düellolar tamamen… Düelloda kullandığınız büyüleri daha güçlü hale getirmek için giriyor, puan kazanıyor ve kazandığınız puana göre aldığınız rozetlerle bu gücünüzü pratik gücün ötesinde belgelerle de etiketlendirmiş oluyorsunuz. Düelloları kazandıkça yeni büyüler öğrenme ve öğrendiğiniz büyüleri güçlendirme şansına sahip oluyorsunuz. Düellolarda kullandığınız büyüler şöyle.
Stupefy : Bildiğimiz sersemletme büyüsü. Bu büyüyü mouse un sol tuşuna bir kez basarak yapmanız mümkün. Ancak sol tuşa basılı halde bekleyip sonra elinizi çektiğinizde bir kaç büyü birden asadan fırlıyor gücünüze göre. Bu büyü düellolarda en çok kullandığınız büyü.
Expelliarmus : Asasız bırakma olarak adlandırılsa da rakibi püskürtmekten başka bir işlevini göremediğim büyü. Mouse üzerindeki hiç bir butona dokunmadan çember çizerek bu büyüyü yapıyorsunuz. Rakibi bir kaç saniyeliğine yerde bırakıp bu sürede yollayabildiğiniz kadar stupefy yollamak için ideal.
Petrificus Totalus : Bu da bildiğimiz dondurma büyüsü.. Rakip hareketsiz kalıyor ve yollayabildiğimiz kadar büyüyü yollayabiliyoruz. Mouse üzerindeki hiç bir butona dokunmadan ileri ve geri yaptığımız hareketlerle oluşuyor. Pek kullanışlı bir büyü değil düellodan çok puan kazanmak açısından.
Levicorpus : Düellodan yüksek puan kazanmak için vazgeçilmez olan ayaklardan havada asılı bırakma büyüsü, Mouse üzerindeki hiç bir butona dokunmadan sağa ve sola hareketle yolluyoruz bu büyüyü. Ve asılı durumdaki rakibe sol tuşla olabildiğince uzun süre basılı tutarak tam rakip düzeldiğinde büyüyü serbest bıraktığımızda düellodan olabildiğince yüksek puanlar alabiliyoruz. Unutmayalım ki düelloda yüksek puanları minimum vuruşla rakibe maksimum zararı vererek alıyoruz.
Portego : Bildiğimiz kalkan büyüsü.. Rakibin yolladığı büyülerden korunmak, duruma göre rakibin üzerine püskürtmek için kullandığımız ve çok da ihtiyaç duyulmayan bir büyü.. Sağ tuşa iki kez seri olarak basılması durumunda etrafımızda bir çember oluşturmak suretiyle büyülerden koruyor bizi.

Dülloların keyfi olmayan bölümüne gelelim bir de.. Şato içinde, dışında, muhtelif yerlerde gezinirken karşınıza çıkan slytherin öğrencileri size bulaşabiliyor… Çoğunlukla Crabbe ve Goyle madara olup geri gidiyorlar tabi.. ve senaryo gereği oyunun başında ve sonunda greybeck ve bellatrix le sık sık karşı karşıya geliyoruz. Ne film, ne de kitap senaryosunda olmadığı kadar karşılaşıp düello yapıyor ve bella yı defalarca yeniyoruz, ama nedense öldürmek aklına gelmiyor kahramanımızın.
Oyunda yaptığımız diğer şeyler sıradan görevler.. Yok efendim fred ve george un şaka kutularını patlatacakmışız, yok efendim bilmemkim çağırıyormuş, yardım etmeliymişiz gibisinden şeyler. Grand Theft Auto benzeri bir sistemle süre sınırı olmaksızın istediğimiz zaman gidip görevi alabiliyoruz. Oyun içerisinde görev yerlerini bulmamız hiç zor değil, Neredeyse Kafasız Nick bu konuda bize olabildiğince yardımcı oluyor. Oyun menüsündeki Where is..? bağlantısına tıklayarak gitmek istediğimiz yeri seçebiliyoruz, ya da görev sıraısnda nick i N tuşuna basarak çağırıyoruz ve görev yerimize kadar bize rehberlik yapıyor. Oyunu keyiflendiren ufak ayrıntılardan bahsedecek olursak, İnsanların zümrüdüanka yoldaşlığının aksine serinin bu oyununda bize karşı daha sevecen olması. Yolda selam sabah eksik olmuyor hani Mesela sinematiklerde iksir dersindeki başarımızı kıskanan Hermione nin bunalımlarını izlemek de bir hayli keyifli. Oyun senaryosunun içinde bir hayli sırıtan ve bir o kadar da güzel olan bir bölüm Ron u kontrol ettiğimiz bölüm. Aşk iksirinin etkiyislye Romelda Romelda diye inlerken çok garip bir yürüyüşle harry yi takip ediyoruz ekranın her tarafında pembe ve mor kalpler Koşma girişimlerimiz türk filmlerinin slow motion kavuşma sahnelerine bezemeyle sonuçlanıyor ve vazgeçiyoruz hemen Yürüyüşümüz de bir o kadar komik oluyor. Bu durum harry nin söylediği “Gel seni Romelda nın yanına götüreyim” yalanına inanıp Slughorn un ofisine kadar gitmemizle son buluyor.
Oyunun oynanış ve senaryo özelliklerini bir kenara bırakıp grafiklere göz atarsak… Bina modellemesi hariç hiç bir şey tatmin edici değil. Grafikler tam anlamıyla berbat. Karakter modellemeleri gerçekle olabildiğince uzak alakalı. Grafikleri boşverdim, karakterler konusunda dublaj bile kötü. Bazen Snape i Alan Rickman ın değil başka birilerinin seslendirdiğini düşünüyorum. Kaplamalar hiç hoş değil.. Çok düşük çözünürlükle kaplamalar kullanılmış ve cisimlerin girinti çıkıntılarında bu düşük çözünürlük karşımıza karelenmelerle çıkıyor. HDR ışıklandırmaları kullanılmıyor. Anti Aliasing i ne kadar açarsak açalım kenar yumuşatma etkisini tam anlamıyla yakalayamıyoruz. Oyunun grafik motoru 2005 yılından kalmış gibi. Bence olması gerekenin çok uzağında bir grafik kalitesi..
Oyun benden 10 üzerinden kaç alır ? Derseniz… 6 – 6,5 arası diyebilirim.
FawkS
2.Sınıf Büyücü
FawkS

Sihir Puanı : 218
Nereden : İskenderun
Erkek

MesajKonu: Geri: Harry Potter Ve Melez Prens Oyun İnceleme   Harry Potter Ve Melez Prens Oyun İnceleme EmptyPerş. Eyl. 30, 2010 3:30 pm

Düello sistemi ve iksir sistemi çok gelişmiş bunlara ayrı özellikler vermeleri çok güzel ayrıca hogwarts crestleri aramakda çok zevkliydi Very Happy en sonuncusunu quidditch shortcut ın olduğu kuleden bulmuştum Very Happy taa diğer kuledeydi wingardium leviosayla taşı fırlatmak bir ömür gibi sürmüştü Very Happy
Mahmut
3.Sınıf Büyücü
Mahmut

Sihir Puanı : 353
Nereden : İskenderun
Erkek

MesajKonu: Geri: Harry Potter Ve Melez Prens Oyun İnceleme   Harry Potter Ve Melez Prens Oyun İnceleme EmptyPerş. Eyl. 30, 2010 3:32 pm

ben oyunu pek beyenmedim ödül neden bilmiyorum ama harry potter ın oyunları güzel olmuyor (zümrüdü anka yoldaslıgı hariç) hatırlıyormusun noelde bana nilgin hoca sana sorup vermişti Smile))

Harry Potter Ve Melez Prens Oyun İnceleme
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Harry Potter Ve Felsefe Taşı Oyun İncelemesi
» Harry Potter Ve Sırlar Odası Oyun İnceleme
» Harry Potter Ve Ateş Kadehi Oyun İnceleme
» Harry Potter Ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Oyun İncelemesi
» Hary Potter ve Azkaban Tutsağı Oyun İncelemesi